صفحه نخست | سیاسی | اجتماعی | اقتصادی | ورزشی | تماس با ما | پیوندستان | درباره ما
محمدرضا قنبری
دکتر روهام قلیچی
داود مبارکی
ایمان رنجکش
حمید منصوری
صاحب مقصودی
بهنیا ثابت رفتار
کدخبر:
82602
تاریخ انتشار:
۲۳ شهریور ۹۵
چاپ
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:
سياست

گیلان نو: نشست تخصصی «گفتمان انقلاب اسلامی» ویژه اساتید گروه معارف دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی گیلان، صبح امروز ( سه شنبه ) در دانشکده پرستاری مامایی شهید بهشتی رشت، آغاز به کار کرد.

به گزارش گیلان نو، اولین روز نشست تخصصی گفتمان انقلاب اسلامی با حضور آیت ا... قربانی، نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت، ریاست دانشگاه علوم پزشکی گیلان، اساتید بنام معارف اسلامی در کشور و حدود صد نفر از اساتید گروه معارف اسلامی گیلان در رشت برگزار شد . 

دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک - رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این نشست با اعلام آمادگی برای تداوم چنین برنامه هایی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، گفت:حضور افراد فرهیخته و دانشمندی چون حضرت آیت الله قربانی که خود مایه فخر و مباحات گیلان و گیلانی است ، در جمع دانشگاهیان نشان دهنده ی نقش آفرینی و اهمیت جایگاه علوم معارف در حوزه فرهنگی است.

دکتر یوسف زاده افزود: تاریخ کشور ما سرشار است از افرادی که می توانند به عنوان الگو و چهره شاخص برای جامعه علمی کشور معرفی شوند. اما بی شک هنوز برای جامعه پزشکی شیخ الرییس ابوعلی سینا ،پزشکی است که برای همیشه تاریخ می تواند به عنوان یک الگوی کامل ، معرفی شود.

وی با برشمردن ویژگی های بارز بوعلی سینا ادامه داد:نبوغ خارق العاده بوعلی سینا و الهی بودن او باعث شد تا از دیگران متمایز باشد و از مهمترین اقدامات او به نگارش در آوردن یافته های علمی است که در دانشگاه های دنیا تدریس می شود و این ویژگی ها ی افراد شاخص ،دانشمند و علمی است . این افراد آن چه را که می دانند به نگارش در می آورند تا برای خدمت به جامعه در اختیار دیگران قرار گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان خاطر نشان کرد:ما باید رفتار و عملکرد این الگوها ی تاریخی کشورمان را در دانشگاه علوم پزشکی گیلان نهادینه کنیم و باید توجه کنیم که فقط پیشرفت علمی برای ورود فرد به جامعه و خدمت به مردم کافی نیست بلکه مقوله های فرهنگی و ارزشی نیز حایز اهمیت می باشد .

دکتر یوسف زاده در مورد ارزش علم نیزگفت: علم باعث می شود که فرد و جامعه قدرت مند شود. علم باعث تولید ثروت و کسب اعتبار می شود. اما اگر این ثروت ،قدرت و اعتباری که از علم به دست می آید جهت داده نشود باعث سرکشی و غرور خواهد شد که نتیجه این سرکشی و غرور ، ظلم و ستم کردن به دیگران است.

وی ادامه داد: چگونه می شود این علم را که همانند تیغ دولبه است به گونه ای هدایت کرد که هم قدرت ،ثروت و اعتبار را ایجاد کند و هم در خدمت مردم قرار گیرد؟ راهش همان ویژگی های بارزی است که بوعلی سینا داشت و آن الهی بودن مسیر است که اگر بدانیم که همه به سمت توحید می رویم و علم باید در این راستا قرار بگیرد، دیگر سرکشی و غرور معنا ندارد و همه چیز را ازآن خدا خواهیم دانست.

دکتر یوسف زاده گفت: هر استادی که در حوزه معارف اسلامی کار می کند، دارد یک کار فرهنگی انجام می دهد و یک مدیر فرهنگی است و مدیران فرهنگی باید دو ویژگی بارز داشته باشند . ویژگی اول توانایی حل مشکلات فرهنگی و ویژگی دوم حل کردن معضلات فرهنگی جامعه. مشکلات فرهنگی همان چیزی است که به صورت روزمره وجود دارد مثل برگزاری مراسم ،جشن ها، ایجاد فضا های مناسب که نیازمند هزینه کردن هستند. اما حل معضلات فرهنگی به تحلیل مسایل فرهنگی ،نیاز سنجی و مداخله های مناسب برای رسیدن به نتایج مطلوب برمی گردد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان داشتن قدرت مخاطب شناسی، داشتن قدرت تحلیل، جامع نگر بودن و جامعه نگر بودن و آزاد اندیشی را از ویژگی های یک مدیر فرهنگی برشمرد و گفت: مدیران فرهنگی باید شرایط اجتماعی را را کاملا درک کرده و به علم روز و تمام مسایل اجتماعی احاطه داشته باشد و با تحلیل ریشه ای مسایل در صدد رفع مشکلات باشند.

حجت الاسلام امیر چهری، مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز گفت : یکی از رسالت های مهم در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری تقویت گروه معارف اسلامی است. اگر معارف اسلامی جایگاه واقعی خود را در دانشگاه ها پیدا کند و آن تعالی اتفاق بیافتد و آرمان های بلند امام فقید و آن آرمان های بلندی که مقام معظم رهبری در نظر دارند توسط فرماندهان جنگ نرم اتفاق بیافتد یک تغییر و یک تحول بزرگ در سند چشم انداز اسلامی شدن دانشگاه ها محقق می شود. وی در ادامه از مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در گیلان و ریاست و مجموعه دانشگاه علوم پزشکی گیلان به خاطر میزبانی اولین نشست علمی، تخصصی گروه معارف اسلامی تشکر کرد.

در ادامه دکتر خطیبی ،معاون پژوهشی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری آیین نامه ارتقای اساتید گروه معارف را برای مدرسین معارف اسلامی تبیین کرد و برفعالیت های پژوهشی این گروه تاکید نمود.

پایان بخش مراسم افتتاحیه اولین نشست تبیین گفتمان انقلاب اسلامی ویژه اساتید گروه معارف اسلامی گیلان با سخنرانی دکتر صفری، سفیر سابق ایران در شوروی سابق،اتریش ،آلمان و چین در خصوص مقوله نفوذ و نحوه فروپاشی شوروی سابق همراه بود.

گفتنی است: نشست علمی تخصصی تبیین گفتمان انقلاب اسلامی به مدت دو روز ، در سه حوزه بینشی ،دانشی و مهارتی و به صورت کارگاهی در چهار گرایش :اخلاق اسلامی ،مبانی نظری،تاریخ تمدن اسلامی و فعالیت های پژوهشی استادان معارف در دانشکده پرستاری مامایی رشت برگزاری می شود و در اولین روز از اولین نشست علمی تخصصی تبیین گفتمان انقلاب اسلامی؛ آیت الله زین العابدین قربانی، نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت ، دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک، رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، حجت الاسلام امیر چهری، مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان ، دکتر علی خطیبی، مدیر ارتقا کارآمدی استادان معارف اسلامی دفتر نهاد ، دکتر مهدی صفری،استاد دانشگاه و سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در روسیه و چین،دکتر علی شهبازی، مدیر شورای گروه‌های معارف اسلامی دانشگاه‌های گیلان، معاونین و روسای دانشکده های دانشگاه علوم پزشکی گیلان و برخی اساتید برجسته کشوری و حدود 120 نفر از اساتید گروه معارف دانشگاه ها وموسسات آموزش عالی استان گیلان حضور داشتند.


پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي گیلان نو مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.