صفحه نخست | سیاسی | اجتماعی | اقتصادی | ورزشی | تماس با ما | پیوندستان | درباره ما
محمدرضا قنبری
دکتر روهام قلیچی
داود مبارکی
ایمان رنجکش
حمید منصوری
صاحب مقصودی
بهنیا ثابت رفتار
کدخبر:
82946
تاریخ انتشار:
۲۰ دی ۹۵
چاپ
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:
اجتماعي
بازخوانی یک پرونده؛

گیلان نو: سيد محمدعلي ثابت‌قدم در 12 بهمن 93 با کسب 9 رأي از مجموع 15 رأي شوراي اسلامي کلانشهر رشت براي دومين بار به عنوان شهردار رشت انتخاب شد. به دنبال تصدي ثابت قدم، به فاصله زماني اندکي، شهرداري شهر باران درگير حواشي فراوان و گسترده اي شد.

به گزارش گیلان نو به نقل از خزر، سید محمدعلی ثابت‌قدم در 12 بهمن 93 با کسب 9 رأی از مجموع 15 رأی شورای اسلامی کلانشهر رشت برای دومین بار به عنوان شهردار رشت انتخاب شد. به دنبال تصدی ثابت قدم، به فاصله زمانی اندکی، شهرداری شهر باران درگیر حواشی فراوان و گسترده ای شد.
به گزارش خزرآنلاین، هر چند مدت زمان زیادی از تصدی دوباره ثابت قدم بر راس شهرداری رشت نمی گذرد اما فراز و نشیب های فراوانی در کارنامه کاری شهردار میانسال شهر رشت به چشم می خورد.
سید محمدعلی ثابت‌قدم در 12 بهمن 93 با کسب 9 رأی از مجموع 15 رأی شورای اسلامی کلانشهر رشت برای دومین بار به عنوان شهردار رشت انتخاب شد. به دنبال تصدی ثابت قدم، به فاصله زمانی اندکی، شهرداری شهر باران درگیر حواشی فراوان و گسترده ای شد. آنچه در پی می آید خلاصه ای از حاشیه هایی است که دامنه آن ثابت قدم را این روزها به آستانه استیضاح کشانده است.

قطع شبانه درختان خیابان امام خمینی (ره)


در تابستان سالجاری شهردار رشت به بهانه اجراي طرح اتوبوس هاي تندرو (بي آر تي)، دستور قطع شبانه 37 اصله درخت در خيابان امام خميني (ره) حدفاصل ميدان فرهنگ تا چهار راه قدس را در اين شهر صادر کرد. به دنبال قطع شبانه این درختان موج فراوانی از انتقادات به سوی شهرداری روانه شد. عمر برخي از درختان قطع شده 30 تا 70 سال عنوان شده بود.

به دنبال این قتل عام شبانه، پویشی مردمی تحت عنوان "ما شهر را زیر سایه درختان می خواهیم"، در رشت به منظور اعلام اعتراض به قطع شدن شبانه درختان در خیابان امام خمینی توسط شهرداری راه اندازی شد. بسیاری از شهروندان می پرسیدند که چگونه می شود شهرداری که در سخنانش مدام از مشارکت مردم سخن می گوید و از این رو هر روز به یک محله برای بازدید می رود، بدون اطلاع به مردم تصمیم به قطع شبانه درختان می گیرد؟  آیا اصولا شهردار به محیط زیست علاقمند است یا اینکه شعارهای زیست محیطی برایش جنبه لوکس دارد و مانند بسیاری دیگر محیط زیست را به راحتی قربانی توسعه می کند؟


طرح ترافیک رشت و اعتراض گسترده مردم و بازاریان


با آغاز طرح ترافیک در خیابانهای منتهی به میدان شهدای ذهاب صدای اعتراض برخی از شهروندان و به خصوص بازاریان که برای جابه‌جایی کالاهای خود به میدان بزرگ با مشکلات مواجهه بودند، بلند شد. در همان روزهای ابتدایی اجرای این طرح، تعدادی از بازاریان در میدان شهرداری جمع شدند تا نارضایتی خود را از آغاز این طرح به گوش مسئولان شهرداری برسانند.

اقشار مختلف مردم هم گلایه‌هایی درباره این طرح داشتند؛ شلوغی و ترافیک سنگین در مسیرهای منتهی به میدان صیقلان، خیابان‌های حاجی‌آباد، مطهری و تختی مهم‌ترین دلیل نارضایتی ها بود. بسیاری معتقد بودند که شهردار رشت عملا بدون توجه به ایجاد زیرساخت ها سعی بر آن دارد تا به هر نحوی که انحا حرف خود را به کرسی بنشاند.  

در هر حال بدون آن که خیابانی باز شود، بسیاری از خیابان ها در سایه تدبیر آقای شهردار بسته شد و گره کور ترافیکی که همواره تمامی شهرداران در سال های اخیر باز کردن آن را یکی از مهمترین اهداف خود می شماردند، بیش از پیش خودنمایی می کرد.

یکی دیگر از مشکلاتی که وقوع آن پس از اجرای نسنجیده طرح ترافیک شهرداری رشت خودنمایی می کرد، کمبود فضای لازم برای پارک خودروها بود. در این میان اما شهرداری رشت هم قبل از آن که به فکر تعبیه فضای لازم برای پارک نمودن خودروهای شخصی باشد، گویا تنها به سرعت در اجرای این طرح فکر می کرد!

طرح پیاده راه سازی بافت مرکزی شهر به قیمت نابودی میراث فرهنگی شهر رشت؟! 


طرح پیاده راه سازی بافت مرکزی شهر هم به مانند بسیاری از تصمیم های دیگر شهردار با حاشیه های فراوان همراه بود. با شروع اجرای این طرح نگرانی های مسئولین ارشد استان، اعضای شورای شهر و همچنین شهروندان پنهان نماند و تبدیل به خوراک داغ رسانه ها شد تا آن جا که استاندار گیلان در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان علیرغم تایید کلیات طرح شهرداری رشت بعنوان طرح تغییر و تحول کلان شهری نتوانست نگرانی خود را از نارضایتی هایی که طرح مذکور بوجود آورده پنهان نماید!

وی با اشاره به نگرانی های ایجاد شده از به هم ریختگی چند خیابان محل اجرای پروژه تصریح کرد: مقرر گردید با مدیریت معاونت امور عمرانی و شورای ترافیک استان کار با جدیت دنبال شود و این نگرانی ها و نواقص آن نیزبرطرف شود. در حقیقت شدت نگرانی مردم به کاخ استانداری نیز نفوذ و جلسه شورای برنامه ریزی را را نیز متاثر و مدیریت ارشد استان را وادار به واکنش کرد!

اما این هم پایان حواشی این پروژه نبود، کشف اشیایی در حین زیر و رو کردن خیابان ها در محوطه میدان شهرداری سبب شد تا در یک شب سرد پاییزی، مجادله کلامی مابین شهردار رشت و مدیرکل میراث فرهنگی استان بنا به گفته شاهدان عینی بالا بگیرد. در هر حال ثابت قدم کار خود را ادامه داد و میراث فرهنگی هم به طرز مشکوکی هیچ گاه نتیجه قدمت سنجی اشیای کشف شده را اعلام نکرد!

عزل و نصب های فراوان و نبود ثبات و آرامش در مجموعه شهرداری؟!

هنوز یک هفته از دریافت حکم ثابت قدم و آغاز به کار رسمی وی به عنوان شهردار نگذشته بود که عزل و نصب های او موج عظیمی از انتقادات را به وجود آورد. با تدوام عزل و نصب های مستقیم شهردار، صدای اعضای شورای شهر خیلی زود بلند شد.

کار تا آن جا پیش رفت که حتی اسماعیل حاجی پور که از جمله حامیان ثابت قدم در شهرداری به شمار می آمد، در اعتراض به عزل و نصب های گسترده شهردار در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفت: شهردار کلانشهر رشت، سه ماه پیش شهردار منطقه ای را بر می گزیند و در این مدت کوتاه وی را عزل و شهردار دیگری را انتخاب می کند، این بی ثباتی مدیریت تا کی می خواهد ادامه داشته باشد؟

وی با انتقاد از برخی عملکرد شهردار کلانشهر رشت اظهار کرد: بایستی ترتیبی اتخاذ شود تا شهردار ، هر 15 روز یک بار به اعضای شورای اسلامی این شهر گزارش کار بدهد.

وی خاطر نشان کرد: حق ما اعضای شورای اسلامی کلانشهر رشت است که بدانیم شهردار چه کار می کند زیرا برخی از کارهایی که شهردار انجام می دهد، ما اعضا با خبر نیستیم.

محمدحسین واثق کارگرنیا هم در مهرماه سال جاری در گفتگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه تاکنون تمام عزل و نصب‌ ها در شهرداری رشت بدون مشورت با اعضای شورای اسلامی انجام شده است، اظهار کرد: موج دوم عزل‌ و نصب‌ ها نیز آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه شهردار در بحث عزل و نصب‌ها در شهرداری و سازمان‌های تابعه اختیار کامل دارد، تصریح کرد: شهردار باید افراد اصلح را به‌ کار گمارد ضمن اینکه در عملکرد افراد منتصب به خود مسئول است.

فرهاد شوقی دیگر عضو شورای شهر نیز به اشتباهاتی که ثابت قدم در دوره نخست تصدی اش بر شهرداری مرتکب شد، اشاره و افزود: انتظار ما این است که ایشان به وعده ای که دادند پایبند بمانند و از انجام اشتباهات گذشته درس بگیرند و آنها را تکرار نکنند.

وی اظهار داشت: تغییر در زیر مجموعه سازمان ها بدون هماهنگی مدیران آن سازمان چندان خوشایند نیست و این در شان یک شهردار نیست که بخواهد در عزل و یا نصب یک راننده در گوشه کوچکی از شهرداری آن هم بدون هماهنگی با مدیر آن بخش، دخالت کند.

باقری خطیبانی نیز آماری از تغییراتی که ثابت قدم در بدنه شهرداری بوجود آورده است ارائه کرد و خبر داد: ایشان در حدود ۳ ماه و از روز ۲۵ فروردین ۹۴ که معارفه شدند تا روز ۲۹ تیر ۹۴ ، تعداد ۶۸۳ حکم جابجا و عزل و نصب صادر نموده است!

عضو شورای شهر رشت با ابراز نگرانی از این نوع اقدامات شهردار خاطرنشان کرد: آیا با این فضا می شود شهر را اداره کرد؟ نیروهای شهرداری با این وجود هیچ ثبات و آرام و قراری ندارند.


طرحی با کارکرد فرهنگی یا ستاد انتخاباتی آقای خاص؟!

سرای محلات نیز یکی از طرح هایی است که چگونگی فعالیت آن برای شهروندان و البته برخی اعضای شورای شهر هنوز در هاله ای از ابهام است. منتقدین این طرح، سرای محلات را پایگاه سیاسی برخی از نمایندگان علاقمند به شهرداری عنوان می کنند.

در این راستا محمود باقری عضو شورای شهر رشت با تأکید بر اینکه این طرح محله محوری نیست بلکه “محله انتخاباتی” است، گفت: آقایان با انگیزه حزبی می خواهند اهداف سیاسی خود را لحاظ کنند. این طرح خانه امن و اتاق فکر آقای ثابت قدم برای دوره های مختلف انتخابات های شهر می شود.

وی همچنین افزود: آیا محله محوری مصوبه شورا دارد؟ آیا فکری برای هزینه ها و درآمد آن کرده اند؟ آیا دنبال لابی گری بین اعضای شورا هستند؟


 وقتی شرکت اصفهانی می خواست رشت را بازآفرینی کند!


جباری، مشاور عالی شهردار رشت، پروژه پیاده راه سازی بافت مرکزی شهر رشت را یکی از بخش های مهم طرح بازآفرینی شهرداری رشت دانست و اظهار داشت: این پروژه کلان شامل ۷ پروژه در ابعاد مختلف فرهنگی، اقتصادی است که در مدت ۴ سال به اجرا درخواهد آمد و با اتمام این پروژه شهر رشت از یک برند فرهنگی و گردشگری برخوردار می شود.

ثابت قدم نیز چشم انداز این طرح را ده سال خوانده و گفته بود: تلاش داریم با اجرای طرح های کوتاه مدت و اثر گذار اعتماد سازی کنیم و شرایط را برای حضور مسافران و گردشگران در این شهر فراهم کنیم زیرا براساس مطالعات انجام شده یقین دارم که اقتصاد این شهر بر مبنای گردشگری شکل می گیرد.

با صحبت هایی که مطرح شد، سوالاتی مبنی بر اینکه مجری طرح بازآفرینی شهر رشت کیست و فرآیند انتخاب آن چگونه صورت پذیرفته است در رسانه ها طرح شد. اینجا نخستین باری بود که صحبت از یک شرکت اصفهانی به میان آمد و گفته شد یک شرکت اصفهانی به عنوان مشاور در طرح بازآفرینی شهر رشت با قرارداد میلیونی مشغول به فعالیت شده است!

بعدها مظفر نیکومنش سخنگوی شورای شهر رشت در واکنش به شبهات ایجاد شده صراحتا از قطع همکاری شهرداری رشت با مشاور طرح پیاده راه خبر داد و گفت: در رابطه با طرح پیاده راه فرهنگی و سبزه میدان با مشاوری قرارداد بسته شد اما بعد از دو ماه حتی به اندازه یک برگه پیشنهاد از سوی مشاور ارائه نشد و بعد از پیگیری متوجه شدیم با ایشان قرارداد ۲۸۰ میلیون تومانی امضا شده است و همین مشاور از دو نفر مهندس ناظر صفر کیلومتر استفاده می کرده و فقط ماهی ۷۰۰ هزار تومان به آنها پرداخت می کرده است!

وی ادامه داد: این مشاور برای پروژه پیاده راه فرهنگی میدان شهدای ذهاب هم قرارداد ۳۰۰ میلیون تومانی بسته بود اما باز هم کاری نکرد و به همین دلیل نیز عزل شد.

هر چند نیکومنش خبر از قطع همکاری با مشاور طرح پیاده راه ساز می دهد اما هنوز مشخص نیست که این مشاور توسط چه شخص یا اشخاصی به شهرداری رشت معرفی شده است و اساسا فرآیند تعرفه آن به شهرداری چگونه بوده است؟

مضافاً بر اینکه سخنگوی شورای شهر رشت مبلغ قرارداد را ۲۸۰ میلیون تومان ذکر می کند اما نمی گوید چه مقدار از این مبلغ به مشاور پرداخت شده است. حتی این نکته نیز در هاله ای از ابهام است که آیا لغو قراداد به صورت یکطرفه توسط شهرداری رشت امکان پذیر بوده یا شهرداری باید خسارتی را به شرکت مذکور بپردازد؟ خسارتی که در صورت پرداخت، بی تردید از هزینه بیت المال و شهروندان رشتی تامین می شود!

چرا اسناد مناقصه ها و مزایده ها را در پورتال شهرداری بارگزاری نمی کنید؟!

نحوه انتخاب مشاور طرح بازآفرینی مقدمه ای بود تا سوال بالا در ذهن بسیاری از خوانندگان شکل بگیرد. به راستی چرا ثابت قدم علی رغم درخواست بسیاری از اعضای شورای شهر رشت اسناد مناقصه ها و مزایده ها را در پورتال شهرداری بارگزاری نمی کند؟ به عنوان مثال در فرآیند انتخاب همین شرکت اصفهانی و انعقاد قرارداد 280 میلیونی آن هم تنها برای مشاوره!! و نه برای فعالیت عمرانی و اجرایی، مناقصه ای برگزار شده بود؟ اگر پاسخ مثبت است، اسناد مناقصه در کدام روزنامه کثیر الانتشار چاپ شده بود؟

چرا شهردار رشت علی رغم درخواست چندباره برخی اعضای شورا و رسانه ها دستور بارگزاری اسناد مناقصه های این چنینی را بر روی پورتال نمی دهد تا شهروندان بتوانند به صورت شفاف در جریان فرآیندهای مالی شهرداری قرار بگیرند. چرا شهرداری با مشاوری که یک بار آن را به دلیل عدم فعالیت مناسب در پروژه ۳۰۰ میلیونی پیاده راه فرهنگی میدان شهدای ذهاب، برکنار کرده بود مجدداً قرارداد ۲۸۰ میلیونی منعقد می کند؟

شاید توجه به روزهای نه چندان دور شورای سوم و اولین دوره تصدی ثابت قدم بر شهرداری رشت بیانگر روزهایی باشد که تمام مسئولان وقت از عزم جدی شورانشینان و شهردار برای روزهای خوب آینده می گفتند اما ناگهان همه چیز به هم ریخت و با دستگیری برخی از اعضای شورای سوم، پشت پرده زشت وعده های زیبا نمایان شد.

بی تردید شفافیت مالی در عملکرد مجموعه شهرداری رشت در دوران تصدی ثابت قدم مانع از تکرار سناریوی فوق خواهد شد.

روزی به نام رشت اما با رقص مختلط دختران بزک کرده و پسران نامحرم!

شاید بتوان از اتفاقات روز رشت به عنوان گل سرسبد حاشیه های آقای شهردار نام برد.

در این روز، شهرداری رشت با شعار رشت، پایتخت تئاتر ایران اقدام به اجرای جشن و پایکوبی به شیوه ای عجیب و غریب و با صحنه آرایی زنان بزک کرده در حد فاصل پیاده راه علم الهدی تا مقابل مجتمع خاتم الانبیاء (ص) نمود.

انجام حرکت های عجیب و غریب، پوشش های کاملا نامتعارف، اختلاط راحت و البته بی مزاحمت دختر و پسر، رقاصی و حرکات موزون، استفاده از ماسک هایی که در جشن های خاص غربی مورد استفاده قرار می گیرد، تنها و تنها، بخشی از هنرنمایی ها در راستای افتتاح تئاتر دائم و جشن روز رشت بود.

حالا هم ثابت قدم در آستانه استیضاح قرار گرفته است. کارگرنیا این استیضاح را بی ارتباط با اتفاقات روز رشت ندانسته و می گوید حوادث رقص و پایکوبی در روز رشت یک افتضاح بود و شهردار و سازمان‌های تابعه به‌ویژه فرهنگی‌ـ‌ورزشی باید تمام دقت خود را به‌کار گیرند تا دیگر شاهد بروز چنین افتضاح‌هایی در شهر رشت نباشیم.


پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي گیلان نو مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.