صفحه نخست | سیاسی | اجتماعی | اقتصادی | ورزشی | تماس با ما | پیوندستان | درباره ما
محمدرضا قنبری
دکتر روهام قلیچی
داود مبارکی
ایمان رنجکش
حمید منصوری
صاحب مقصودی
بهنیا ثابت رفتار
کدخبر:
22177
تاریخ انتشار:
۳۱ تیر ۹۵
چاپ
0 نظر
چاپ
نام نویسنده
:
رامبد حسینی

گیلان نو: احمد سیگارچی متولد ۱۳۲۲ در صومعه سرا ، فراگیری موسیقی را به صورت خود آموز با فلوتی چوبی که خودش ساخته بود آغاز نمود و در ادامه نواختن ساز سنتور را نزد داریوش علیزاده فرا گرفت .

وی فارغ التحصیل دانشکده موسیقی می باشد . و در ان سالها از آموزه های ادیب خوانساری بهره برده است. در اواخر دهه سی در دوران سپاه دانش در بندر عباس با ساز عود آشنا شد و از آن زمان ساز عود را به عنوان ساز تخصصی خود برگزید . استاد سالها ریاست واحد موسیقی  کاخ جوانان را بر عهده داشت و در طول سالها مداوم با رادیو و تلویزیون همکاری داشته است.

استاد احمد سیگارچی با خوانندگان و شاعران برجسته استان گیلان همچون شیون فومنی ، ناصر مسعودی ، فریدون پور رضا ، بهمن صالحی و احمد عاشور پور همکاری داشته است .

آشنایی من با ایشان از سال ۱۳۸۷ آغاز شد ، من هنرآموز پسر ایشان آرمان سیگارچی بودم و ساز عود را یاد می گرفتم . در اواخر عمر استاد احمد سیگارچی بنده به ملاقات ایشان می رفتم و نزد ایشان شاگردی می کردم . شیوه تدریس ایشان بسیار جالب بود و موقع تدریس با دقت بسیار درس می دادند ، تا هنرجو مطلب را درست یاد بگیرد.

احمد سیگارچی سنتور نوازی بسیار توانا بود و این از چند نظر قابل بررسی است ، شیوه او هرچند شخصی است اما ساختار جملات و بیان کلی ساز با موسیقی قدیم ایران ارتباط عمیق داشت. بداهه نوازی بسیار توانمند ، توجه به جملات آوازی ، ریزهای پر ، تحرک بسیار در اجرای جملات ، سونوریته شفاف از ویژگی های نوازندگی احمد سیگارچی به شمار می رود .

کوک بسیار جالب ایشان که برای من بسیار جالب بود ، امروزه کوکهای متداولی برای سنتور وجود دارد اما کوک ایشان متفاوت و شخصی بود . سنتور سازی است که اگر نوازنده به آن چیره شود ، می تواند با آن کارهای زیبا و ماندگاری بیافریند ، این ساز به خوبی توانایی تکنوازی و همنوازی را دارد . و احمد سیگارچی بر این ساز چیره بودند . البته نا گفته نماند که ایشان عود نواز بسیار خوبی هم بودند ،ودر قطعات بسیاری عود نواخته اند .  کوک ایشان در ساز عود هم متفاوت بود ، من بارها نزد ایشان عود نواختم و هربار ایشان یک روش و یک نکته بسیار مهم از ساز عود را برایم آشکار می کردند .

گنجینه ای بزرگ در گیلان و ایران ، وسواس بالا در نواختن ساز عود داشتند ، مضراب پرانی هایی زیبا ، ریزهای پر ، لطیف تکیه ها و قدرت در نوازندگی برایشان بسیار مهم بود ، البته ایشان ردیف دان هم بودند و دستگاه ها و آوازهای موسیقی ایران را به خوبی می شناختند . همه این قدرت و عمل ایشان در نوازندگی سازهایی مانند : عود ، سنتور و فلوت به خوبی نمایان بود .

آهنگسازی اثر جاودانه گالیپوشی خانه ، با شعری از شیون فومنی و خوانندگی فریدون پور رضا ، گالیپوشی خانه از نظر ادبیات شعری بسیار زیبا و پر معنا و از نظر آهنگسازی بسیار شیرین و دلنشین می باشد . احمد سیگارچی این اثر جاودان را به زیبایی هر چه تمام تر ساخته است. او طوری زیبا ، فراز و فرود قطعه را زیبا ساخته که به اثری ماندگار در موسیقی گیلان تبدیل شده است.

استاد احمد سیگارچی ، گنجینه هنر این سرزمین ، استادی بسیار مهربان با قلبی بسیار ریوف و سرشار از ناگفته ها بود ، زنده یاد اشکان سیگارچی و آرمان سیگارچی سازهای سنتور و عود را نزد پدرشان احمد سیگارچی شاگردی نمودند .  من سعادت این را  داشتم که در اواخر عمر ایشان در کنارشان باشم و درس یاد بگیرم./رامبد حسینی (نوازنده)


پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي گیلان نو مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.