صفحه نخست | سیاسی | اجتماعی | اقتصادی | ورزشی | تماس با ما | پیوندستان | درباره ما
محمدرضا قنبری
دکتر روهام قلیچی
داود مبارکی
ایمان رنجکش
حمید منصوری
صاحب مقصودی
بهنیا ثابت رفتار
کدخبر:
82724
تاریخ انتشار:
۴ آبان ۹۵
چاپ
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:
اجتماعي

گیلان نو:عزیز طویلی نویسنده و مورخ برجسته گیلانی صبح امروز در بندرانزلی درگذشت.

به گزارش گیلان نو،عزیز طویلی نویسنده و مورخ گیلانی در سن 84سالگی در بندرانزلی درگذشت.
عزیز طویلی که از بازنشستگان ارتش بود توانست در طول عمر خود بیش از 50 جلد کتاب بنویسد اما تنها تعداد اندکی از آنها به چاپ رسید و مابقی کتاب‌ها به‌دلیل مشکلات مالی و عدم حمایت به چاپ نرسیدند.
از جمله مهمترین آثار او می‌توان به کتاب 9جلدی "تاریخ جامع بندرانزلی" اشاره کرد که وی در این کتاب با نثری ساده تاریخ پرفراز و نشیب بندرانزلی را روایت کرده است.
طویلی در سال 1369 به عضویت هیئت رئیسه انجمن شعر و ادب "ساحل" در آمد که بعدها به "شیدا" تغییر نام داد. وی از سال 1376 مسئولیت انجمن را عهده‌دار شد که در این انجمن بیش از 85 نفر عضویت داشتند و در بهمن 78 از انجمن کناره‌گیری کرد.
کتاب تاریخ جامع بندرانزلی شامل تمامی اتفاقات تاریخی حول محور شهر بندرانزلی است. بخشی از آثار وی عبارتند از: جلد اول تاریخ انزلی در 1120 صفحه، جلد دوم تاریخ انزلی در 1200 صفحه، جلد سوم تاریخ انزلی (هجوم بیش از 400 سال خارجی‌ها شامل روس‌ها، انگلیسی‌ها، وقایع جنگل، شوروی‌ها، جنگ‌های اول و دوم جهانی تا سال 1325 شمسی به انزلی) در بیش از 3 هزار صفحه، جلد چهارم تاریخ انزلی درباره شعرای قدیم و جدید، جلد پنجم شامل هنرمندان تئاتر، سینما، نقاشی، خطاطی، نوازندگی، خوانندگی و غیره، جلد ششم شامل ورزش‌های قدیم و جدید در انزلی در بیش از 4500 صفحه، جلد هفتم گردآوری ضرب‌المثل‌ها، بازی‌ها، پند و اندرزهای قدیم و جدید انزلی، جلد هشتم درباره احزاب سیاسی و مسائل پنهانی آنها از گذشته‌های انزلی، جلد نهم تاریخ انزلی درباره بیوگرافی کارهای دانشمندان، مخترعان، نویسندگان و شخصیت‌های بزرگ و فوق‌العاده انزلی در حدود 1300 صفحه.
جمع کل این کتاب‌ها نزدیک به 19هزار صفحه می‌شود که ماحصل تلاش بی‌وقفه این نویسنده اهل بندرانزلی است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، مراسم تشییع مرحوم استاد عزیز طویلی صبح فردا ساعت 9.30 از مسجد قائمیه انزلی به‌سمت آرامستان این شهرستان برگزار می‌شود.

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي گیلان نو مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.