صفحه نخست | سیاسی | اجتماعی | اقتصادی | ورزشی | تماس با ما | پیوندستان | درباره ما
محمدرضا قنبری
دکتر روهام قلیچی
داود مبارکی
ایمان رنجکش
حمید منصوری
صاحب مقصودی
بهنیا ثابت رفتار
کدخبر:
82607
تاریخ انتشار:
۲۷ شهریور ۹۵
چاپ
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:
اجتماعي

گیلان نو: رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی مرحوم شیون فومنی را پدر شعر گیلکی خواند و گفت: گویش‌های محلی ما دستخوش تغییرات شده و در مهدهای کودک به زبان‌های محلی اهمیت نمی‌دهند.

به گزارش گیلان نو به نقل از فارس، یادمان شاعر مردمی معاصر مرحوم شیون فومنی در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن برگزار شد.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در مراسم مذکور با بیان اینکه شیون فومنی به فارسی نیز مسلط بود، اظهار کرد: شیون فومنی غزل‌ها و کتاب‌های بسیاری را به زبان فارسی سروده است.

علی نوبخت، شیون فومنی را پدر شعر گیلکی خواند و گفت: گویش‌های محلی ما دستخوش تغییرات قرار گرفته است.

وی با انتقاد از عملکرد مهد کودک‌ها درباره زبان‌آموزی به کودکان افزود: مهدهای کودک به فرزندان ما فارسی و انگلیسی می‌آموزند و به زبان محلی اهمیت نمی‌دهند.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به ویژگی‌های شیون فومنی تصریح کرد: مرحوم شیون فومنی دو خصلت مهم داشت، یکی اینکه در اشعار خود با فقرا دوست بود و به حاکمان می‌تاخت.

وی افزود: شیون فومنی مردمی‌ترین شاعر گیلان بود که در اشعار خود از حکایت‌های فولکلوریک محلی سود بسیاری برده است.

نوبخت با اشاره به اینکه در اشعار شیون فومنی اوضاع معیشتی مردم به وضوح قابل لمس است، خاطرنشان کرد: قدرت شعر شیون فومنی در روایت، طنز و زبان نهفته است.

وی کنایه ضرب‌المثل‌های عامیانه، شخصیت‌پردازی، توصیف،تشبیه و مقایسه، مناظره، حاضرجوابی و محاوره‌گرایی را از ابزار شعر شیون فومنی عنوان کرد.

در مراسم مذکور برخی شاعران از جمله محمدعلی بهمنی، محمد بشرا، اکبر اکسیر و مهدی سپهر اشعار خود را در وصف شیون فومنی قرائت کردند.


پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي گیلان نو مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.