صفحه نخست | سیاسی | اجتماعی | اقتصادی | ورزشی | تماس با ما | پیوندستان | درباره ما
محمدرضا قنبری
دکتر روهام قلیچی
داود مبارکی
ایمان رنجکش
حمید منصوری
صاحب مقصودی
بهنیا ثابت رفتار
کدخبر:
82662
تاریخ انتشار:
۱۰ مهر ۹۵
چاپ
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:
اقتصاد

گيلان نو: هر چند شهرداري رشت و منطقه آزاد انزلي در خصوص معرفي رشت و گيلان به عنوان يکي از محورهاي گردشگري به خوبي عمل کرده و مي کنند اما عملکرد متولي اصلي اين امر يعني سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چگونه بوده است؟

به گزارش گیلان نو، شهر رشت با تلاش فراوان مدیران شهرداری از جمله مدیر روابط عمومی آن توانست به جمع شهرهای خلاق یونسکو بپیوندد تا شاید از این طریق هم پای گردشگران به گیلان سرسبز باز شود و هم سرمایه گذاران ترغیب به سرمایه گزاری در یکی از معدود شهرهای خلاق یونسکو شوند.

منطقه آزاد هم فارغ از انتقادات به برخی سیاست های آن به خصوص در حوزه واردات، بارها با برگزاری جشن ها، کنسرت ها و اخیراً برپایی هفته فرهنگی کردستان سعی در جذب گردشگر داشته است.

سایر دستگاه های دولتی و خصوصی هم هر یک به نوبه خود سعی کرده اند تا سهمی ولو اندک در رواج صنعت گردشگری در استان ایفا کنند تا شاید از این طریق بتوانند به چرخش بهتر چرخ اقتصاد گیلان از طریق جذب منابع مالی گردشگران داخلی و خارجی کمک کنند.

هر چند شهرداری رشت و منطقه آزاد انزلی در خصوص معرفی رشت و گیلان به عنوان یکی از محورهای گردشگری به خوبی عمل کرده و می کنند اما عملکرد متولی اصلی این امر یعنی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چگونه بوده است؟

گیلان به علت برخورداری از مواهب طبیعی همچون جنگل و دریا، می تواند با اتخاذ تدابیر مناسب و اصولی، با حجم روزافزون گردشگر روبرو بوده و نه تنها شرایط مناسبی برای حضور هم وطنان از سایر نقاط و استان های کشور فراهم آورد بلکه پای گردشگران خارجی را نیز به استان باز کند. اما اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بهره برداری از این پتانسیل طبیعی و خدادادی تا چه اندازه موفق عمل کرده است؟

وجود ابنیه تاریخی در گیلان و توجه به نگهداری اصولی و مناسب آنان، لزوم پرهیز از سیاسی کاری و توجه به بعد فرهنگی عملکرد سازمان، معرفی جاذبه های گردشگری گیلان از طریق تعامل با رسانه های کشوری و بین المللی، حمایت از فعالان عرصه گردشگری و توجه به تامین حداقل های شغلی و رفاهی آنان و ... می تواند وضعیت فعلی استان را در عرصه گردشگری متحول کرده و جایگاه گیلان را در این عرصه پول ساز در مقایسه با هماسیه شرقی اش به شدت بهبود ببخشد.

 

وضعیت حمام کسما به عنوان یکی از بناهای تاریخی گیلان

تاثيرات شگرف گردشگري در کاهش نرخ بيکاري، افزايش سطح درآمد ملي و تامين منابع انرژي و رونق بازار صنايع دستي که طبق آمار موجود ده ميليون نفر از آن ارتزاق مي‌کنند، تنها بخشي از مزاياي ويژه‌ي پرداختن به اين صنعت است به نحوی که به ازاي هر گردشگر ورودي بطور مستقيم براي چهار تا ده و بطور غير مستقيم براي پانزده تا هيجده نفر فرصت شغلي ايجاد مي شود.

اگر هزينه‌ي ايجاد هر شغل را به دقت محاسبه کنيم، متوجه مي شويم که براي هر فرصت شغلي در بخش خدمات و صنعت بين دوازده تا بيست و پنج هزار دلار سرمايه‌گذاري نياز است، حال آن که براي صنعت گردشگري، حجم سرمايه‌گذاري مورد نياز بسيار اندک است.

امید است استاندار محترم و متولیان صنعت گردشگری در استان ضمن تقدیر از عملکرد دستگاه های فعال در حوزه گردشگری، از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی اصلی رونق صنعت گردشگری در استان، بخواهد تا گزارش کار خود را در خصوص معرفی جاذبه های گردشگری و میزان موفقیت در جذب گردشگر با تکیه بر آمارهای واقعی به اطلاع مردم و مسئولین برساند.


پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي گیلان نو مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.