صفحه نخست | سیاسی | اجتماعی | اقتصادی | ورزشی | تماس با ما | پیوندستان | درباره ما
محمدرضا قنبری
دکتر روهام قلیچی
داود مبارکی
ایمان رنجکش
حمید منصوری
صاحب مقصودی
بهنیا ثابت رفتار
کدخبر:
22193
تاریخ انتشار:
۲۸ مهر ۹۵
چاپ
0 نظر
چاپ
نام نویسنده
:
محمدصالح زاده

گیلان نو:حدود چند هفته از آغاز سال تحصیلی 95-96 بیشتر نگذشته است . دانش آموزان،  دانشجویان برای تحصیل علم که در زندگی  انسانها جایگاه ویژه ای دارد. برای طلب علم ، سال تحصیلی را آغاز نموده اند تا بتوانند برای جامعه ی خود فردی حایز اهمیت باشند.

می دانیم که طلب علم انسان را توانا می کند و انسان با فراگیری دانش ، علم و حرفه آینده ی خود و جامعه ی خود را می سازد.
در همین آغاز سال تحصیلی که هنوز چند صباحی از برگزاری کلاسهای دانشگاه پیام نور نگذشته است. دانشجویان پیام نور رشت باز هم دچار معضلات ویرانگری در راستای داشتن اندک حقوق دانشجویی  شده اند. معضلاتی که علی رغم پیگیری های فعالین دانشجویی این دانشگاه و رسانه ای شدن این معضلات در سطح استان هنوز که هنوز است ، از مسیولین پیام نور استان و مرکز رشت ، چاره ای برای رفع این بیماری صعب العلاج مرکزعلمی و آموزشی پیام نور رشت  نیافته اند. و در طول این دوران مسیولین این دانشگاه به هر دلیلی از این  موضوع سربا زده اند.
همانطور که در یادداشت مذکور در تاریخ 14 بهمن 94 در بحبوحه ی فضای انتخاباتی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و انتخاب واحد  دانشجویان یادداشتی تحت عنوان "ویرانه ای به نام پیام نور"  در رسانه های محلی گیلان منتشر شد. و از فضای به فراموش سپرده شده ی دانشگاه  از سوی مسیولین نقدهایی که شامل می شد ، در آن یادداشت کامل و دقیق پرداخته شد. در همان دورانی که قانونی ناعادلانه برای پرداخت شهریه وضع شده بود و صدای مظلومیت دانشجویان پیام نور مرکز رشت را از سر ناعدالتی هایی که بر آنها روا داشته بودند را در سطح استان آشکار و به گوش مسیولین رسانیده بود.
ساختمان تازه احداث شده (نشده) در پشت ساختمان قدیمی پیام نور رشت که قبل احداث چنان صحبت هایی از وعده های مسیولین پیام نور خطاب به دانشجویان عرضه می داشتند و چه منت هایی که سر دانشجویان می گذاشتند که اگر این ساختمان احداث شود( فلان می شود) . اما ساختمان هنوز فاقد کاربری آموزشی بود که بدلیل کمبود کلاس و حجم انبوه دانشجو ساختمان را برای کلاس های درس وا نمودند . تا کمبود های خدماتی شان را نسبت به دانشجویان  جبران نمایند . آن ساختمان سال گذشته و امسال که مورد استفاده قرار گرفته است . هنوز که هنوز است ساختمان (تازه احداث) فاقد سیستم گرمایی است.در فصول سرما اساتید و دانشجویان به همان صورت در کلاس های درس حاضر می شدند بعد از اتمام کلاس ها با علایم شروع سرماخوردگی مواجه و به خانه رهسپار می شدند و درگیر درمان ، خرج هنگفت دارو پزشک می شوند.  لازم به ذکر است بیش از دو سال  از شروع کلاس ها در ساختمان جدید می گذرد که حتی ساختمان فاقد سرویس بهداشتی است .اساتید و دانشجو باید برای سرویس بهداشتی از ساختمان جدید به ساختمان قدیمی پیام نور بروند.
سال تحصیلی 95-96 هم  با وجود همه ی این معضلات  شروع شده و همچنان ساختمان جدید پیام نور فاقد سیستم گرمایی و سرویس بهداشتی است. هنوز مشکل انتخاب واحد شروع سال تحصیلی وجود دارد.  هنوز مشکلات  فامیل بازی ها توام با سیاسی بازی معرفی اساتید در این دانشگاه گره ای کوری ست بر روند درست تحصیلی دانشجویان مظلوم این مرکز ، تا به حدی این موضوع مشکلاتی  پدید آورده است که دانشجو با وجود هزینه های زیاد ترم تحصیلی به ناچار از ادامه ی تحصیل خودداری کرده است. مسیولین پیام نور باید بدانند که فضای دانشگاه فقط در چهارچوب علم باید بچرخد. و سیاسی بازی برای پیشبرد اهداف فامیل بازی ها نباید نقشی داشته باشد.
در یاداشت قبل به همه ی این معضلات که باعث فقر تحصیلی دانشجویان می شود اشاره هایی شده بود. ولی با همه ی این معضلات اندک تلاشی در راستای جبران این نواقص نشد. و با وجود این معضلات مسیولین به جای چاره اندیشی فضای دانشگاه را ملموس به سیاسی بازی های خود از قبیل حمایت کاندیدها کرده بودند. حال که چندین ماه از انتخابات مجلس می گذرد و نماینده ای از رشت بیشترین رای دانشگاهی خود را مدیون این دانشگاه و فعالین دانشجویی این مرکز است. اما متاسفانه این دانشگاه و دانشجویان مظلومش از سوی نماینده به اغما رفته اند . و دیگر کسی سراغی از آنها نمی گیرد. و این آلزایمر گویا مسری شده است.
نه تنها این بیماری فراموشی به نماینده ای که مدیون این مرکز است سرایت کرده بلکه مسیولین پیام نور و فعالین دانشجویی این مرکز هم به نوعی آلزایمر مسکوت مانده دچار شده اند. که دیگر از آن فعالیت اجتماعی خود اندک تلاشی در راستای حمایت از دانشجویان این مرکز انجام  نمی دهند. انگار این فعالین فقط به تعدادی کارت شارژ و هدایایی کارتی اعتبار فعالیتهای اجتماعی و دانشجویی خود را فروخته اند.
امیدوارم این این بیماری روزی جای خود را به عدالت دهد و فضایی که باید با علم آراسته شود  را به پلشتی زینت ندهیم.

در سیستم های آموزشی ، افراد زیادی مشغول به کارهستند و فعالیت های آنها به طور مستقیم ، غیر مستقیم در روند دانشجو موثر است. همه می دانیم که نقش دانشجویان (آینده کشور به دست دانشجویان امروز است ) در کشور بسیار حایز اهمیت است .

همانطور که نقش دانشجو بسیار حایز اهمیت است . نقش اساتید و دانشگاه ها نیز بسیار برجسته است. آنچه که در فرایند تعلیم به متعلم انتقال می یابد تنها معلومات و مهارتهای معلم نیست بلکه تمام صفات ، خلقیات ، حالات نفسانی و رفتارظاهری او نیز منتقل می شود. یک معلم(استاد) خوب است که با رفتار و گفتار پسندیده اش دانش آموز(دانشجو) خوب پرورش  دهد و بزرگترین خدمت را نسبت به اجتماع خود انجام  دهد.  این چرخه نیز همین طور از دیرباز تا کنون ادامه داشته و خواهد داشت.


پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي گیلان نو مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.